Нове дослідження показало, що щороку через удари блискавок гине близько 320 мільйонів дерев. Про це повідомляє журнал Global Change Biology, на який посилається Popular Science.
Науковці з Мюнхенського технологічного університету створили математичну модель, яка поєднує дані про рослинність, структуру лісів і атмосферні електричні розряди. Раніше вчені покладались переважно на польові спостереження, що охоплювали невеликі ділянки.
Результати шокують: блискавки щороку спричиняють до 2,9% втрат загальної біомаси рослин на планеті. Причому ці підрахунки не включають пожеж, які теж виникають від ударів блискавок.
За словами провідного автора дослідження Андреаса Краузе, це відкриття допоможе точніше оцінювати викиди вуглецю, які утворюються через загибель дерев. За їхніми підрахунками, щороку блискавки спричиняють від 0,77 до 1,09 мільярда тонн CO₂, що наближається до обсягів викидів від лісових пожеж.
Вчені наголошують, що з потеплінням клімату частота блискавок може значно зрости, а отже, і шкода для лісів буде ще більшою. Це робить блискавки важливим фактором, який слід враховувати у глобальних екологічних моделях.
“Тепер ми можемо не лише оцінити, скільки дерев щорічно гине від ударів блискавок, але й визначити регіони, які від цього постраждали найбільш. Також це допоможе оцінити наслідки глобального накопичення вуглецю та збереження структури лісів”, – підкреслив Краузе.
Блискавки щороку вбивають сотні мільйонів дерев – вчені
